„Štěstí – Co je to štěstí? Muška jenom zlatá…“ to je klasika. Viděl někdo z vás zlatou mušku? Ano? Ne? Znamená to, že je ho tak málo? To asi ne. Přesto mnoho z nás žijí život bez radosti a naplnění.

Dva přístupy ke štěstí

V podstatě k němu lze přijít jen dvěma způsoby.  V jednom je výsledkem nějaké činnosti  – práce, různých radovánek, z okolí, od dětí, zjednodušeně, když se daří, co chceme. (v práci vás povýšili, na zahrádce uzrála rajčata, partner přišel včas a nakoupil, dítě přineslo na vysvědčení vyznamenání….)

Druhý přístup na to jde jinak.  Stačí si jen uvědomovat fakt, že jsme. K tomuto druhu štěstí máme přístup všichni a kdykoliv a nikoho a nic k tomu nepotřebujeme – ať už je nám 10 nebo 80, jsme nemocní, nebo zdraví, úspěšní, neúspěšní… Určitě to znáte. Např. když jste večer unavení po opravdu hodně náročném dnu, tak vypínáte – automaticky.  Je vám úplně jedno, jestli není umyté nádobí nebo jestli ještě nemáte dárek pro kamarádku k zítřejším narozeninám… Chcete se jen zastavit. … I tak se k němu dá dojít…

Oba tyto přístupy jsou stejně důležité, a každý z nich má své místo v životě. (Jak bychom mohli fungovat např. s přáteli, vychovávat děti nebo pracovat, kdyby neexistovala pravidla a cíle, jejichž splnění nám v konečném důsledku přináší štěstí, nebo být si v dnešní době jen vědom, že jsem – a nic víc, je v dnešní době a společnosti zase trochu nezodpovědné). Tyto dva odlišné přístupy ke štěstí (dalo by se říct „Západní a Východní“) se skvěle doplňují.  Jak?  Oba přístupy se propojí, když se štěstím bez příčiny bude přicházet i víc štěstí, která má příčinu (víc se daří). I naopak to funguje. Klíč je v rozlišení.

Máme k němu přístup všichni – je to naše přirozené právo a je jen na nás, co pro nás znamená.  A to si samozřejmě můžeme určit sami, pokud chceme. Pro štěstí, které nemá příčinu, se stačí zastavit a začít si uvědomovat drobnosti a radosti („samozřejmosti“) – že žiju, vidím, dýchám apod. Někdy to je víc, než obtížný úkol – jen tak “ být“, obzvlášť když je hlava plná myšlenek a různých pocitů. Pomoc zastavit se umožňuje například vybarvování mandal. A pro to vznikly Mandaly štěstí, které pomůžou vnímat plně vaši přítomnost – co se děje.

A jak to máte vy?